Bajki zasypianki na dobranoc – które najlepsze?

Bajki zasypianki - które najlepsze?

Bajki i opowieści przekazywane dzieciom stanowią kluczowy element ich wychowania. To właśnie za pomocą bajek dziecko zaczyna się poznawać ważne wartościach w życiu, dzięki nim próbuje zrozumieć świat, który go otacza.

Jakie to są bajki zasypianki?

Od momentu, w którym u płodu znajdującego się jeszcze w brzuchu matki, wykształciły się uszy, staje się on podatny na dźwięki słyszane z zewnętrznego świata. Badania naukowe potwierdzają korzystną stymulację wciąż kształtującego się mózgu, za pośrednictwem przekazywanych mu treści czy przekazów muzycznych. Głos matki nie tylko działa uspokajająco, rozwijający płód przyzwyczaja się do niego i słysząc go po raz pierwszy, tuż po porodzie działa na niego kojąco. Jego brzmienie zmniejsza stres wywołany przez poród.

Już od pierwszych chwil jego życia, opowiadanie bajek spokojnym, rytmicznym głosem pomaga dziecku się uspokoić i zasnąć. Dla wielu dzieci dodatkową atrakcją są występujące w tekście rymy, nadający opowieści nieco bardziej melodyjne brzmienie. W ten sposób dziecko czerpie sporo przyjemności ze słuchania słów, których jeszcze do końca nie rozumie.

Które wybrać bajki zasypianki?

Bajki powinny być dostosowane treścią do wieku słuchacza, to właśnie w nich może się kryć pierwsza nauka, którą dziecko przyswoi (i nie chodzi tylko o próbę powtarzania słów wypowiedzianych przez rodzica), prowadzącą do opanowania sztuki mówienia. Bajki potrafią uczyć podstawowych czynności, jak dbania o swoją higienę, uprzejmości czy porządkowania, ale mogą też wyjaśniać niektóre zjawiska. Opowiadać o tym, dlaczego słońce wschodzi i zachodzi, dlaczego kwiatki kwitną, skąd bierze się mleko czy jak należy postępować w kontakcie ze zwierzętami.

Bajki uczą odpowiedzialności, wspomagają rozwój empatii, odpowiadają na nurtujące dzieci pytania i zachęcają do zadawania innych, własnych. Pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnie. Bajki opowiadane dziecku na dobranoc nie mogą być jednak pełne przygód i wielu zadziwiających zwrotów akcji. W ten sposób można dziecko tylko odciągnąć od momentu, w którym przyjdzie mu zasnąć.

Nie mogą także zawierać w sobie przerażających elementów, przez które dziecko będzie miało koszmary w środku nocy. Wszystkie cienie, znajdujące się w pokoju mogą się w wyobraźni dziecka zmienić w groźnego potwora z szafy, jeśli o istnieniu takowego zostanie mu przed spaniem poinformowane.

Gdy czytasz, ogranicz źródło światła do minimum

Przystępując do czytania bajki na dobranoc, dobrze jest ograniczyć źródła światła do minimum. Dzieci powinny być już przygotowane do spania, w piżamach, z umytymi zębami, przykryte kołdrą. Początek bajki powinien być dla dziecka intrygujący, w celu przykucia jego uwagi. Dzieci reagują na zwroty akcji w opowieści, utożsamiając się z przedstawionym im bohaterem.

Wydarzenie w opowieści nie musi być straszne ani drastyczne, wystarczy zatrzymanie akcji z tajemniczego powodu, który w końcowej części bajki może się okazać całkiem błahy. Im ciszej i spokojniej nastąpi następna część odczytywania bajki, tym szybciej dziecko podda się znużeniu i odpłynie w objęcia Morfeusza. Bajki mogą mieć różną długość, zależnie od potrzeb każdego dziecka. Dla jednych sen może nadejść już po chwili od rozpoczęcia lektury, dla innych jedna bajka to za mało. Bardzo ważna jest cierpliwość i spokój, dzieci wyczuwają zdenerwowanie i zniecierpliwienie rodzica.

Bajki zasypianki – na słodki sen maluszka

Dziecko szybko zasypia, jeżeli jest spełniony rytuał – wieczorne wyciszenie, kolacja, kąpiel i bajeczka na dobranoc, czyta przez rodzica. Zapewnia to dziecku poczucia bezpieczeństwa, bycia kochanym i ważnym. Jest niezbędne dla tworzenia atmosfery zaufania dziecka do rodzica i wzajemnych relacji, opartych na miłości, zrozumieniu potrzeb maluszka  i wzajemnym szacunku. Wieczorem powinno się uspokoić wszystkie stresy, nerwowe sytuacje. To czas na rozmowę i bajkę.

Bajka, ale nie z telewizji

Wieczorne czytanie to rytuał, dzięki któremu dziecko i rodzic wiele zyskują.  Wieczorna bajka nie może być telewizyjnym programem, tylko mądrą książeczką przeczytaną przez rodzica, która powinna uspakajać świat pociechy, pokazać,  że bohater ma podobne problemy i poradził sobie z kłopotami. 

Dziecko nie powinno oglądać zbyt długo telewizji, ponieważ wiele filmów animowanych, pomimo że wygląda na dziecięce, nie jest adresowana do dzieci. Kreskówki, w których naczelnym tematem jest przemoc pokazywana jako coś śmiesznego i niegroźnego, są niestety modne, choć wywołują olbrzymie szkody w psychice dziecka. Zamiast oglądania nieodpowiednich kreskówek, lepiej przeczytać maluchowi bajkę zasypiankę i przy okazji spędzić z nim kilkanaście minut, co jest bezcenne dla rozwoju i dojrzewania emocjonalnego dziecka.

Korzyści wynikające z czytania dziecku

„ Czytaj dziecku kilka minut dziennie, ale codziennie” to hasło przyświecające kampanii czytania dzieciom, która od kilku lat jest prowadzona w mediach. Czytanie dziecku rozbudza czytelniczą pasję, wzbogaca zasób słownictwa, daje pretekst do rozmowy o przeżyciach i emocjach, to znaczy kształtuje inteligencję emocjonalną, jest treningiem pamięci i koncentracji, uspokaja i wycisza, buduje relację bliskości, rozwija wyobraźnię i kreatywność, pobudza ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy.

Czytanie dziecku bajki- zasypianki jest po prostu przyjemnym spędzaniem czasu z pociechą. Bajki- zasypianki skłaniają do zadawania przez dziecko pytań, co nie tylko poszerza wiedzę, ale także jest dowodem na zrozumienie treści bajki. Oglądanie filmów animowanych w telewizji, czy na komputerze nie daje większość wymienionych powyższej korzyści. Czytanie bajek i opowieści stanowi kluczowy element wychowania, ponieważ za ich pomocą dziecko poznaje ważne wartości i próbuje zrozumieć otaczający świat.

Jak wybrać bajki – zasypianki?

W wybieraniu wszystkich rzeczy dla najmłodszych panuje jedna zasada –  każda rzecz, jaką dziecku dajemy, miejsca, do których z pociechą chodzimy, muszą  być dostosowane do wieku. Już od pierwszych chwil czytanie lub opowiadanie spokojnym głosem bajek -zasypianek działa na maluszka uspokajająco i wyciszająco. Ułatwia zasypianie. Bajka powinna być rytmiczna, wtedy ma  melodyjne brzmienie, a dziecko czerpie przyjemność ze słuchania słów, choć ich jeszcze nie rozumie. Bajki powinny uczyć tak podstawowych czynności jak: higiena, uprzejmość, utrzymywanie czystości, wyjaśniać zjawiska przyrodnicze, uczyć, jak należy zachowywać się w stosunku do zwierząt i szacunku dla przyrody i drugiego człowieka. Bajka -zasypianka to idealne „narzędzie” edukacyjne.

Rola czytania w okresie prenatalnym

Czytanie bajek- zasypianek można rozpocząć już w okresie płodowym. Ma to duże znaczenie dla kształtowania się słuchu maleństwa, stymuluje rozwijający się mózg. Płód odbiera czytanie, jak muzykę.  Głos matki działa uspokajająco na rozwijające się maleństwo, które przy okazji przyzwyczaja się do głosu i uspokaja się tuż po narodzinach, słysząc głos mamy. To fundament do budowania poczucia bezpieczeństwa maleństwa.

Czego nie powinna zawierać bajka – zasypianka?

Bajki – zasypianki to specyficzny rodzaj opowieści dla dzieci. Nie powinny zawierać zbyt wielu wątków akcji, ponieważ utrudnia to zasypianie i wyciszenie. Nie mogą zawierać przerażających elementów, typu: duchy, potwory, mroczne tajemnice, straszne wypadki, wulgaryzmy, przemoc.

W jaki sposób czytać bajki – zasypianki?

Przed czytaniem dziecko powinno być przygotowane do spania. Początek akcji musi być interesujący w celu przykucia uwagi.   Najmłodsi często utożsamiają siebie z głównym bohaterem.  Przy czytaniu bajek należy ograniczyć światło do minimum. Najważniejsze, aby czytać spokojnie, a następnie coraz ciszej i modelować głos. To uspokaja dziecko i ułatwia zasypianie. Ważna jest cierpliwość,  czasami trzeba przeczytać kilka bajek-zasypianek, zanim pociecha uśnie. Dziecko wyczuwa zdenerwowanie i zniecierpliwienie rodzica, a wtedy o szybkim zaśnięciu maluszka, rodzice mogą pomarzyć.

Bajek – zasypianek czytanych przez rodzica nigdy nie jest za dużo. Przy czytaniu można dziecko trzymać za rękę, głaskać je, przytulić.  Wskazane jest czytanie bajek do 10-11 roku życia. Dobrze jest, jeżeli rodzic znajdzie czas i czyta bajki w ciągu dnia, po czym rozmawia z dzieckiem o przeczytanej książce. Bajki są sposobem na kłopoty dziecka. Jeżeli bohater nie bał się lekarza lub przezwyciężył strach, to  nasze dziecko też przestanie się obawiać wizyty u lekarza.

Najnowsze

Leave a Comment