Bajki zasypianki – które najlepsze?

Bajki zasypianki - które najlepsze?

Bajki i opowieści przekazywane dzieciom stanowią kluczowy element ich wychowania. To właśnie za pomocą bajek dziecko zaczyna się poznawać ważne wartościach w życiu, dzięki nim próbuje zrozumieć świat, który go otacza.

Jakie to są bajki zasypianki?

Od momentu, w którym u płodu znajdującego się jeszcze w brzuchu matki, wykształciły się uszy, staje się on podatny na dźwięki słyszane z zewnętrznego świata. Badania naukowe potwierdzają korzystną stymulację wciąż kształtującego się mózgu, za pośrednictwem przekazywanych mu treści czy przekazów muzycznych. Głos matki nie tylko działa uspokajająco, rozwijający płód przyzwyczaja się do niego i słysząc go po raz pierwszy, tuż po porodzie działa na niego kojąco. Jego brzmienie zmniejsza stres wywołany przez poród.

Już od pierwszych chwil jego życia, opowiadanie bajek spokojnym, rytmicznym głosem pomaga dziecku się uspokoić i zasnąć. Dla wielu dzieci dodatkową atrakcją są występujące w tekście rymy, nadający opowieści nieco bardziej melodyjne brzmienie. W ten sposób dziecko czerpie sporo przyjemności ze słuchania słów, których jeszcze do końca nie rozumie.

Które wybrać bajki zasypianki?

Bajki powinny być dostosowane treścią do wieku słuchacza, to właśnie w nich może się kryć pierwsza nauka, którą dziecko przyswoi (i nie chodzi tylko o próbę powtarzania słów wypowiedzianych przez rodzica), prowadzącą do opanowania sztuki mówienia. Bajki potrafią uczyć podstawowych czynności, jak dbania o swoją higienę, uprzejmości czy porządkowania, ale mogą też wyjaśniać niektóre zjawiska. Opowiadać o tym, dlaczego słońce wschodzi i zachodzi, dlaczego kwiatki kwitną, skąd bierze się mleko czy jak należy postępować w kontakcie ze zwierzętami.

Bajki uczą odpowiedzialności, wspomagają rozwój empatii, odpowiadają na nurtujące dzieci pytania i zachęcają do zadawania innych, własnych. Pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnie. Bajki opowiadane dziecku na dobranoc nie mogą być jednak pełne przygód i wielu zadziwiających zwrotów akcji. W ten sposób można dziecko tylko odciągnąć od momentu, w którym przyjdzie mu zasnąć.

Nie mogą także zawierać w sobie przerażających elementów, przez które dziecko będzie miało koszmary w środku nocy. Wszystkie cienie, znajdujące się w pokoju mogą się w wyobraźni dziecka zmienić w groźnego potwora z szafy, jeśli o istnieniu takowego zostanie mu przed spaniem poinformowane.

Przystępując do czytania bajki na dobranoc, dobrze jest ograniczyć źródła światła do minimum. Dzieci powinny być już przygotowane do spania, w piżamach, z umytymi zębami, przykryte kołdrą. Początek bajki powinien być dla dziecka intrygujący, w celu przykucia jego uwagi. Dzieci reagują na zwroty akcji w opowieści, utożsamiając się z przedstawionym im bohaterem.

Wydarzenie w opowieści nie musi być straszne ani drastyczne, wystarczy zatrzymanie akcji z tajemniczego powodu, który w końcowej części bajki może się okazać całkiem błahy. Im ciszej i spokojniej nastąpi następna część odczytywania bajki, tym szybciej dziecko podda się znużeniu i odpłynie w objęcia Morfeusza. Bajki mogą mieć różną długość, zależnie od potrzeb każdego dziecka. Dla jednych sen może nadejść już po chwili od rozpoczęcia lektury, dla innych jedna bajka to za mało. Bardzo ważna jest cierpliwość i spokój, dzieci wyczuwają zdenerwowanie i zniecierpliwienie rodzica.

Najnowsze

Leave a Comment