Chiński kalendarz płci dziecka – czy się sprawdza? Kalkulator, opinie

Czym jest chiński kalendarz płci?

Płeć poczętego dziecka od zawsze była jedną z najbardziej nurtujących przyszłych rodziców tajemnic, budzących całą masę ciekawych teorii. Tradycyjnych sposobów na przewidzenie płci poczętego dziecka jest wiele, zaczynając od przypisywania jednej z płci określonej częstotliwości lub godzin występowania porannych mdłości aż po odczytywaniu jej z różnorodności ciążowych zachcianek.

Rozszyfrowania tajemnicy płci dziecka doszukuje się w kształcie brzucha ciążowego kobiety, w jej wyglądzie, w samopoczuciu, w częstotliwości ruchów płodu. Jednym z bardziej zaawansowanych i opracowanych matematycznie sposobów na poznanie tej tajemnicy, jest chiński kalendarz płci. Początki historii jego stosowania datuje się nawet na siedemset lat temu.

Według podań jeden z najstarszych tego typu kalendarzyków został odnaleziony wśród grobowców dynastii Qing, zamieszkującej tereny dzisiejszego Pekinu. To właśnie tam, w Instytucie Nauk można dzisiaj zobaczyć jego oryginalną wersję, reprezentującą tradycyjny sposób na zaplanowanie płci dziecka, w które wciąż wierzy wielu chińczyków. Deklarują oni, że skuteczność kalendarzyka wynosi ponad 90%, brakuje jednak naukowych badań potwierdzających tę tezę. W większości przypadków chiński kalendarz płci jest traktowany jako ciekawostka, zabawa i potencjalna wróżba.

Jak działa chiński kalendarz płci?

Wśród założeń chińskiego kalendarza płci, płeć dziecka jest uzależniona zarówno od wieku matki, jak i miesiąca, w którym miał miejsce stosunek, którego efektem było poczęcie. Wynik uzależniony jest całkowicie od matki, żadna zmienna nie dotyczy wpływu ojca dziecka. W trakcie dokonywania pomiarów ważna jest nie data urodzenia matki, wpisana w jej dokumentach, ale data urodzenia determinowana przez chiński kalendarz księżycowy i wiek obliczony za jego pomocą.

W tym kalendarzu miesiące są krótsze niż w kalendarzu gregoriańskim, na którym opiera się przeliczanie czasu w Polsce. Dla osób nieobeznanych z takim przelicznikiem istnieją w sieci różne kalkulatory, które automatycznie obliczają datę urodzenia według księżycowego kalendarza chińskiego. Według niego, przykładowo, młodsze kobiety, około osiemnastego roku życia, mają większą szansę na urodzenie chłopców, a starsze, około trzydziestego, dziewczynek.

Kalendarz chiński płci jest uniwersalny

Kalendarz jest uniwersalny, nie zmienia się razem z upływem lat, zmienia się jedynie sposób, w który kobieta powinna go odczytywać. Im jest starsza, tym w dalszych rubrykach powinna się odnajdywać.

Mimo braku potwierdzenia skuteczności kalendarza, w badaniach naukowych, wielu chińczyków wciąż stosuje tę metodę. Pojawia się jednak mały problem z dokładnością pomiarów, już przy określaniu wieku matki pojawia się dylemat, czy należy wpisać wiek skończony, czy wiek wypadający według rocznika, w którym się kobieta urodziła. Trudno także określić jakiej płci mogą być dzieci w przypadku ciąży mnogiej. Zupełnie są też pomijane w tym kalendarzu kobiety poniżej 18 roku życia, jak i te powyżej 42 roku życia. Ostatnie wynika zapewne z różnicy średniej długości życia dziś, a prawie tysiąc lat temu.

Chłopiec, czy dziewczynka – chiński kalendarz płci

Wiadomość o ciąży potrafi zaskoczyć przyszłych rodziców. Ich uporządkowany świat wkrótce zmieni się i wkroczy do niego maleńkie dziecko.  Jednak zanim rodzice przytulą swoje maleństwo, czeka ich 9 miesięcy ciąży – czasu ciekawego, pełnego emocji, huśtawek hormonalnych, czasami też lęku o zdrowie mamy i dziecka.  Oczekiwanie na dzidziusia ma swoje uroki i momenty trudne. Każdy ma jakieś marzenia dotyczące dziecka, wiele osób bardzo chce wiedzieć, czy to będzie synek, czy córeczka. Na USG już w 13-14 tygodniu ciąży widać płeć, choć ryzyko pomyłki jest jeszcze spore. W okolicach 21-22 tygodnia można z większą pewnością określić płeć. I tak najprzyjemniejsze jest zgadywanie płci. „Ludowe” sposoby na określenie płci maluszka są dobrą zabawą.

Piękna tajemnica

Przed erą USG płeć płodu była tajemnicą. Ludzie obserwowali ciężarne kobiety i na podstawie różnych sygnałów usiłowali określić płeć maleństwo, które miało za kilka miesięcy przyjść na świat. Popularne jest odczytywanie płci na podstawie czasu porannych mdłości, czy ciążowych zachcianek żywnościowych. Niektórzy usiłują rozszyfrować zagadkę po kształcie i wielkości brzucha, wyglądzie kobiety, jej samopoczuciu, w częstotliwości ruchów maleństwa. Chińczycy opracowali dość ciekawą metodę zgadywania płci dziecka już 700 lat temu. Chiński kalendarz płci uważany jest przez Chińczyków za bardzo wiarygodną metodę, która daje aż 90% pewności co do tego, czy dzidziuś to dziewczynka, czy chłopczyk.

Ciekawostka i zabawa

Według podań jeden z najstarszy chiński kalendarz płci został odnaleziony wśród grobowców dynastii Qing, zamieszkującej tereny dzisiejszego Pekinu. W Instytucie Nauk  w Pekinie można  zobaczyć jego oryginalną wersję. Kalendarz reprezentuje tradycyjny sposób na zaplanowanie płci dziecka.  Brakuje jednak naukowych badań potwierdzających  tezę na skuteczność chińskiego kalendarza płci. W większości przypadków  jest on traktowany jako ciekawostka, zabawa i potencjalna wróżba.

Wiek matki i miesiąc poczęcia

Jednym z założeń chińskiego kalendarza płci  jest teza, płeć dziecka jest uzależniona zarówno od wieku matki, jak i miesiąca, w którym miało miejsce poczęcie.  Metoda opiera się na założeniu, że w określonym wieku i konkretnym miesiącu można począć chłopca lub dziewczynkę. Wpływu ojca dziecka chiński kalendarz płci nie uwzględnia. W przypadku daty urodzenia matki liczy chiński rok kalendarzowy i wiek obliczony za jego pomocą, a nie data wpisana w dokumentach. Według kalendarza chińskiego młodsze kobiety, około 18 roku życia mają większe szanse na urodzenie chłopca, a panie, które są po 30 urodzinach, częściej rodzą córki. Kalendarz jest uniwersalny, nie zmienia się razem z upływem lat. Inny jest jedynie sposób, w który kobieta powinna go odczytywać. Im jest starsza, tym w dalszych rubrykach powinna szukać informacji. Chińczycy mają jednak niewielki problem z chińskim kalendarzem płci – dylemat, czy brak pod uwagę wiek skończony, czy wiek według rocznika, w którym kobieta się urodziła.

Wady kalendarza

Chiński kalendarz płci nie uwzględnia ciąż bliźniaczych i pomijane są w nim kobiety poniżej  18 roku życia oraz panie, które ukończyły 42 lata.  Brak ujęcia kobiet powyżej 42 roku życia wynika z niższej średniej długości życia współczesnych kobiet w porównaniu do lat, które dożywały panie sprzed 7 wieków. Chiński kalendarz nie uwzględnia wpływu męskich chromosomów na płeć potomka a całą odpowiedzialność za urodzenie chłopca lub dziewczynki „zrzuca” na matkę, co prowadziło do trudnych sytuacji w rodzinach.

Chiński kalendarz a badania naukowe

Trzeba przyznać, że temat płci dziecka interesował ludzkość od zawsze. Jak na razie  nie potwierdzono skuteczności chińskiego kalendarza płci w przewidywaniach, czy będzie chłopczyk, czy dziewczynka. O ile wiek matki, a szerzej rodziców ma olbrzymi wpływ na zdrowie dziecka, to badania naukowe zaprzeczają tezie o wpływie wieku matki na płeć. Szwedzcy naukowcy przebadali 3 miliony informacji o płci i wieku matki ludzi urodzonych w latach 1973-2006.  Niestety, dla nie potwierdzili skuteczności chińskiego kalendarza płci i uznali,  że równie dobrze płeć dziecka można określić na podstawie rzutu monetą. Będzie to tak samo skuteczna metoda, jak chiński kalendarz płci.  Współczesna nauka udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że płeć dziecka jest zależna od czynników biologicznych, a nie od wieku matki, czy miesiąca poczęcia. O płci potomka płci dziecka decydują chromosomy XX lub XY.

Zgadywanie płci to dobry pomysł na oswojenie się z myślą o narodzinach dziecka. Służy wyborowi imienia dla pociechy.  Im bliżej rozwiązania, tym mniej rodzicom zależy na płci potomka – myślą przede wszystkim o tym, aby poród przebiegł bez zakłóceń, urodziło się zdrowe dziecko i aby nic złego nie stało się rodzącej.  Moment, w którym położna kładzie maleństwo na piersi kobiety, jest wzruszający. To chwila, którą pamięta się przez całe życie. Już wiadomo, kto urodził się i jak wygląda. Zaczyna się nowy, bardzo odpowiedzialny etap życia, zwany rodzicielstwem.

Najnowsze

Leave a Comment