Czym są siatki centylowe?

Czym są siatki centylowe?

Siatki centylowe są wykresami stworzonymi na podstawie lat badań i zebranych statystyk z całej Polski. Dane, które są w nich brane pod uwagę, to przede wszystkim waga dziecka, wiek i wzrost, liczony od czubka głowy dziecka, aż po piętę.

Siatki centylowe – czym są?

Jednym z najważniejszych obaw u rodzica jest prawidłowy rozwój jego dziecka. Jeszcze przed porodem, wykonywane są liczne badania i pomiary, upewniające się, że dziecku nic nie zagraża, że rozwija się prawidłowo i nie jest konieczna ingerencja z zewnątrz, żeby te ewentualne nieprawidłowości wyleczyć i naprawić.

Medycyna neonatologiczna i ginekologiczna rozwija się w piorunującym tempie, oferując nie tylko dokładniejsze możliwości badania, USG w 3D, ale też badania prenatalne, ułatwiające zrozumienie wszystkich zmian zachodzących w ciele kobiety. Niezależnie od wieku matki, istotne jest przeprowadzenie każdego z tych badań.

Spośród nowych technologii i przełomowych badań, są jednak niektóre tradycyjne procedury, które wciąż pozostają ważnym elementem opieki prenatalnej. Spośród nich wyróżnia się na pewno dokonywanie pomiarów płodu w brzuchu matki, za pośrednictwem wykonywanego badania USG. Na pomiarach w życiu prenatalnym się jednak nie kończy, mierzenie wymiarów jest równie ważnym elementem obserwacji rozwoju już urodzonego dziecka.

Do czego służą siatki centylowe?

Siatki centylowe są wykresami stworzonymi na podstawie lat badań i zebranych statystyk z całej Polski. Dane, które są w nich brane pod uwagę, to przede wszystkim waga dziecka, wiek i wzrost, liczony od czubka głowy dziecka, aż po piętę. Siatki centylowe nie przeliczają od razu wszystkich podanych zmiennych. Są dwa rodzaje siatek, a każda z nich zbudowana jest z dwóch osi, pionowej i poziomej.

Na każdej można wpisać tylko jedną wartość, dlatego pierwszy rodzaj siatek centylowych oblicza stosunek wieku dziecka do jego wzrostu, a drugi stosunek wieku dziecka do jego wagi. Siatki centylowe, mogą na pozór wydawać się bardzo skomplikowane, dlatego zostały stworzone ułatwiające obliczenia kalkulatory online. Taki kalkulator dostępny jest dla każdego, nieodpłatnie. Wymaga jedynie podania danych dziecka, czyli jego daty urodzenia, tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród, jak również płci dziecka. Oczywiście konieczne jest także podanie jego wagi w gramach i wzrostu w centymetrach.

Po zatwierdzeniu wprowadzonych informacji kalkulator generuje wynik i prezentuje użytkownikowi gotowe wykresy. Warto go zawsze skonsultować z lekarzem, zwłaszcza kiedy pomiarów dokonywało się własnoręcznie. Istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo pomyłki, ewentualna panika jest więc kompletnie niewskazana. W razie wątpliwości konieczne jest skontaktowanie się z położną, pediatrą lub najbliższą pielęgniarką.

Dla rodziców zainteresowanych systematycznym mierzeniem postępów dzieci istnieją także serwisy, które pozwalają na regularne monitorowanie zmian w rozwoju dziecka. Wymagają założenia konta i wprowadzenia danych z poprzednich pomiarów, z czego generują osobne wykresy zmian wagi i wzrostu dziecka. W ten sposób rodzic nie tylko ma dostęp do ważnych informacji na temat swojego dziecka o każdej porze dnia i nocy, ale także może obserwować zmiany, których obserwując dziecko każdego dnia, można nie dostrzegać.

Regularne pomiary i stosowanie siatki centylowej nie zastępuje regularnych wizyt u lekarza pediatry, które powinny się odbywać zgodnie z kalendarzem przez lekarza wyznaczonym.

Najnowsze

One Thought to “Czym są siatki centylowe?”

  1. Ciekawy artykuł, fajne pomysły

Leave a Comment