Brak apetytu u dziecka to stosunkowo częsta dolegliwość, którą rodzice zgłaszają się do pediatry. Z reguły takie zjawisko jest całkowicie normalne, a jego przyczyny nie mają podłoża chorobowego. Obniżone łaknienie często występuje zwłaszcza u dzieci w wieku 2-5 lat, co wynika z wolniejszego niż w okresie niemowlęcym przyrostu masy ciała. Problem pojawia się, jeżeli brak apetytu połączony jest z przewlekłymi bólami brzucha, dużym spadkiem wagi, niepokojącym składem stolca czy zaburzeniami rytmu wypróżnień.
Przyczyny osłabionego łaknienia u dziecka
W pierwszym roku życia, masa ciała niemowlęcia podwaja się już około 5 miesiąca. Po 12 miesiącach jest nawet trzykrotnie większa w stosunku do wagi urodzeniowej. Przez rok dziecko przybiera około 7 kilogramów. W kolejnych latach życia przyrost masy ciała jest wolniejszy, ponieważ wynosi ok 2,3 kg rocznie. Między 2 a 5 rokiem życia wzrost wagi dodatkowo maleje, co u wielu rodziców wzbudza niepokój. Obniżenie apetytu dziecka jest jednak wówczas naturalnym zjawiskiem, adekwatnym do wieku. Osłabienie łaknienia może mieć związek z niechęcią do nieznanych smaków, a także zmuszania do jedzenia przez rodziców. U niektórych dzieci przyczyną jest też potrzeba zwrócenia na siebie uwagi czy chęć naśladowania innych.
Brak apetytu u noworodka
Brak apetytu może wystąpić również u noworodków. Problemy z karmieniem zwykle wynikają wówczas z nieprawidłowej techniki, dlatego warto zasięgnąć pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. U niemowląt niechęć do jedzenia zwykle zgłaszana jest przez rodziców wówczas, gdy do diety wprowadzane są nowe produkty. Zjawisko to również jest całkowicie normalne, ponieważ dziecko musi powoli oswoić się z nowymi smakami czy nieznaną wcześniej konsystencją pokarmu. Przyczyną okresowych objawów braku apetytu u niemowlaka może być również ząbkowanie. Jeżeli dziecko nie chce jeść, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą. Dla wielu rodziców optymalnym rozwiązaniem są konsultacje pediatryczne online, które odbywają się zdalnie i pozwalają na uzyskanie szybkiej porady.
Niepokojące objawy utraty apetytu u dziecka
Obniżenie apetytu u dziecka jest zjawiskiem normalnym, o ile nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy. Nagły spadek łaknienia może wynikać z ostrej infekcji dróg oddechowych, układu moczowego czy zapalenia ucha, co wiąże się z jednoczesnym wystąpieniem gorączki, luźnych stolców czy płaczliwości. Jeżeli brak apetytu połączony jest z wysypką skórną czy wzdęciami, należy podejrzewać alergię pokarmową. Przy ząbkowaniu obniżone łaknienie często występuje razem z nadmiernym ślinieniem i rozpulchnieniem dziąseł, a także charakterystycznym wkładaniem przez dziecko rączek lub przedmiotów do ust. W takich przypadkach pomoc może zapewnić pediatra online, który w razie potrzeby przepisze niezbędne leki lub zaleci konkretne badania.
Leczenie braku apetytu u dziecka
Brak apetytu u dziecka może wymaga zebrania wywiadu lekarskiego, a także przeprowadzenia pomiarów wzrostu i wagi celem porównania ich do wcześniejszych wyników. Duże znaczenie ma ustalenie ilości i jakości przyjmowanych posiłków, faktu zjadania słodyczy i przekąsek czy rozpoznania współtowarzyszących objawów – takich jak bóle brzucha, gorączki, domieszki patologiczne w stolcu, wysypki skórne czy zmiana zachowania. Brak apetytu może mieć swoje podłożę również w przyjmowanych lekach. Z reguły okresowa utrata łaknienia nie wymaga leczenia, a samego dziecka nie powinno się przymuszać do jedzenia. Spożywanie posiłków powinno być przyjemnością, dlatego podopiecznych nie należy też karać, stosować przekupstwa czy gróźb. Dla dziecka szkodliwe może być też rozpraszanie go podczas jedzenia, np. telewizją czy zabawkami. Z reguły obniżony apetyt nie powoduje problemów z prawidłowym rozwojem, dlatego nie trzeba stosować środków pobudzających łaknienie. Przydatne mogą być natomiast suplementy z witaminami, jeżeli lekarz online lub w gabinecie wykryje u dziecka niedobory.