Gorączka u dziecka – co należy o niej wiedzieć?

Gorączka u dziecka – co należy o niej wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, że gorączka u dziecka zawsze niepokoi rodziców. Rzeczywiście gorączka jest objawem szerokiego wachlarza chorób i świadczy o tym, że organizm walczy z infekcją. Od jakiej temperatury zbijać gorączkę u niemowlaka i w jaki sposób?

Od jakiej temperatury niemowlę ma gorączkę?

Średnia temperatura mierzona na powierzchni ciała wynosi 37 stopni Celsjusza, choć niemowlęta oraz małe dzieci mają na ogół wyższą temperaturę niż dzieci starsze i dorośli. Taką temperaturę uważa się za prawidłową. Zbijać gorączkę u niemowlaka powinno się wtedy, gdy przekroczy ona tzw. normę. Jak można dowiedzieć się z rekomendacji grona ekspertów zebranych w publikacji „Kompas gorączka” (2021) – u noworodków i niemowląt do 3. miesiąca życia gorączką nazywa się temperaturę ciała równą lub wyższą niż 38 stopni Celsjusza mierzoną w odbycie.

U niemowląt powyżej 3. miesiąca życia i dzieci do 3. roku życia gorączką określa się temperaturę ciała mierzoną w odbycie w zakresie 38,0–39,0 stopni Celsjusza. Poważną gorączką nazywa się temperaturę ciała równą lub przekraczającą 39,0 stopni Celsjusza. Natomiast u dzieci powyżej 3. roku życia gorączką określa się temperaturę przekraczającą 38 stopni Celsjusza (mierzoną w jamie ustnej).

Co oznacza gorączka u niemowlaka?

Sytuacja, gdy dziecku rośnie gorączka, świadczy o rozwijającej się w organizmie infekcji (wywołanej przez wirusy, bakterie, pasożyty, gruźlicę). Zdecydowanie rzadziej są to choroby nieinfekcyjne (autoimmunologiczne, nowotwory, alergie, polekowe, poszczepienne). W ok. 30 proc. przypadków ma miejsce gorączka o nieznanej przyczynie (ang. fever of unknown origin – FUO).

Czy należy zbijać gorączkę u niemowlaka?

Warto mieć świadomość, że gorączka sama w sobie nie jest chorobą, a objawem będącym częścią specyficznej odpowiedzi biologicznej na chorobę ułatwiającą oraz przyśpieszającą powrót do zdrowia. Wszystko zależy jednak od stopnia wzrostu temperatury – im dziecko młodsze, tym należy być czujniejszym.

Szybkorosnąca temperatura towarzysząca infekcji może prowadzić do drgawek gorączkowych, które występują u dzieci od 1. miesiąca życia. Jej objawy to m.in. utrata przytomności, trudności w oddychaniu, bladość lub zasinienie, piana w ustach, przewracanie oczami w kierunku tyłu głowy, uogólnione lub ogniskowe drgania, szarpnięcia ramion oraz nóg. Zbijać więc należy gorączkę przekraczającą wskazane wcześniej pomiary, szczególnie jeśli temperatura podnosi się gwałtownie.

Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Pytanie, jak obniżyć gorączkę u dziecka, zadają sobie w zasadzie wszyscy rodzice. W aptekach bez recepty dostępne są leki przeciwgorączkowe, które wykazują również działanie przeciwbólowe. W praktyce pediatrycznej stosuje się ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który ma dodatkowe działanie przeciwzapalne, a także paracetamol. Ibuprofen może być stosowany, gdy niemowlę ma gorączkę, ale ukończyło już 3. miesiąc życia.

Leki przeciwgorączkowe można podawać dziecku doustnie lub doodbytniczo. Ibuprofen i paracetamol powinny być podawane w stałych odstępach czasowych, a nie doraźnie po stwierdzeniu gorączki. Substancje obniżające temperaturę dostosowuje się do wagi dziecka, a nie do jego wieku. Ważne, by o tym pamiętać.

A jak obniżyć gorączkę u dziecka poza stosowaniem leków? Można zrobić dziecku chłodne okłady na czoło, skronie, kark, łydki. Pomocna w zwalczaniu gorączki może być kąpiel w wodzie niższej o 2 stopnie Celsjusza niż temperatura ciała. Tutaj jednak ważna uwaga: badania wykazały korzystny efekt ochładzania dopiero w momencie ustępowania gorączki po zastosowaniu leków.

Ważne, żeby dziecko dużo piło. Niemowlęciu wystarczy mleko. Starsze dzieci mogą pić wodę czy łagodne napary ziołowe.

Dziecku rośnie gorączka – co robić?

Jeśli temperatura rośnie, ale nie przekracza norm, należy przyjąć postawę wyczekującą. Generalnie obniżać należy gorączkę równą lub przekraczającą 38 stopni Celsjusza. W przypadku noworodków, a także w sytuacji, gdy gorączce towarzyszą inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ewa Podsiadły-Natorska

Źródło:

https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2021/04/KOMPAS-GORACZKA.pdf [dostęp 06.10.2022 r.]

Najnowsze

Leave a Comment