Krew pępowinowa – sprawdź, jak się ją pobiera i na czym polega jej bankowanie

Krew pępowinowa - probówki z krwią.

Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych, które mogą być wykorzystywane w leczeniu różnych chorób, m.in. nowotworów. Pobranie krwi pępowinowej może być wykonane tylko bezpośrednio po porodzie, z części pępowiny połączonej z łożyskiem – jest to procedura w pełni neutralna dla dziecka. Następnie krew jest w odpowiedni sposób zabezpieczana i magazynowana. Przechowanie krwi pępowinowej możliwe jest w specjalnych bankach – publicznych i komercyjnych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie właściwości mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej,
  • jak przebiega pobranie krwi pępowinowej,
  • na czym polega zabezpieczenie krwi pępowinowej,
  • jak wygląda przechowywanie krwi pępowinowej.

Komórki macierzyste to komórki, bez których nie mógłby powstać organizm człowieka. Są to komórki pierwotne i niewyspecjalizowane – to właśnie z nich zbudowany jest ludzki zarodek w najwcześniejszej fazie rozwoju. Ich cechą jest zdolność do nieograniczonych podziałów i przekształceń na inne typy komórek – to z nich biorą się wszystkie pozostałe komórki budujące tkanki i narządy ludzkiego organizmu.

Dzięki tym właściwościom komórki macierzyste znajdują zastosowanie w medycynie – wykorzystuje się je w leczeniu wielu chorób, również nowotworowych. Źródłem komórek macierzystych w ludzkim organizmie jest szpik kostny, krew obwodowa oraz krew pępowinowa.

Krew pępowinowa – czy warto ją pobrać? Właściwości i zastosowanie

Krew pępowinowa – jaka sama nazwa wskazuje – to krew pobierana z pępowiny bezpośrednio po porodzie, stanowiąca doskonałe źródło komórek macierzystych. Wykorzystywana jest ona do przeszczepów – gdy zawarte w niej zdrowe komórki macierzyste trafiają do organizmu osoby chorej, stopniowo zastępują komórki uszkodzone w przebiegu różnych schorzeń. Do chorób, w leczeniu których wykorzystywana jest krew pępowinowa, zalicza się:

  • białaczkę,
  • chłoniaki
  • zespoły mielodysplastyczne,
  • choroby metaboliczne,
  • wrodzone niedobory odporności.

Krew pępowinowa jest również wykorzystywana w terapiach eksperymentalnych różnego rodzaju nieuleczalnych dotąd chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne albo mózgowe porażenie dziecięce.

Pobieranie krwi pępowinowej – na czym polega?

Pobranie krwi pępowinowej to wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Wykonuje ją tuż po przecięciu pępowiny przeszkolona w tym zakresie położna albo ginekolog-położnik. Wykorzystuje się w tym celu specjalny zestaw, zazwyczaj dostarczany przez rodziców do szpitala tuż przed porodem – krew jest pobierana z części pępowiny połączonej z łożyskiem, więc jest to całkowicie bezpieczne dla dziecka. Jedynym przeciwskazaniem jest stan bezpośredniego zagrożenia życia dziecka i/lub matki.

W większości przypadków pobiera się około 75 ml krwi pępowinowej – w takiej ilości krwi znajduje się od 800 milionów do 1 miliarda komórek macierzystych.

Zabezpieczanie krwi pępowinowej

Po pobraniu krew pępowinowa jest transportowana do laboratorium. Tam wykonuje się niezbędne badanie laboratoryjne – mierzy się jej parametry, usuwa wszelkie niepotrzebne składniki oraz bada na obecność bakterii, wirusów i grzybów. Następnie komórki są umieszczane w worku mrożeniowym, dodaje się do nich specjalne środki ochronne i w kontrolowany sposób zamraża do temperatury -190°C.

Bankowanie krwi pępowinowej – co trzeba wiedzieć?

Przechowywanie krwi pępowinowej ma miejsce w tzw. bankach pępowinowych. Wyróżnia się banki publiczne, co oznacza, że krew trafia do publicznego Rejestru Krwi Pępowinowej i jest dostępna dla ośrodków na całym świecie, a także banki komercyjne – w tym przypadku krew może być wykorzystana tylko przez dziecko lub przez członka rodziny.

Nie ma ograniczeń czasowych co do przechowywania krwi pępowinowej. W praktyce wykonywane były przeszczepy krwi zamrożonej ponad 20 lat wcześniej i nie zauważono jakichkolwiek zmian w ich właściwościach.

Pobranie krwi pępowinowej to warty rozważenia sposób na zatroszczenie się o zdrowie dziecka i całej rodziny. Oczywiście pamiętać trzeba o kosztach – cena zestawu do pobierania krwi, samego pobrania oraz transportu do laboratorium wynosi od 250 do 450 zł. Następnie płacić trzeba za przechowywanie krwi pępowinowej – od około 600 do 900 zł rocznie. Dla wielu rodziców jest to jednak inwestycja w przyszłość dziecka.

Źródła:

https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.11.5.2.

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4Ff6qUVWfHcJ:https://www.pbkm.pl/images/informacje_naukowe/Przewodnik-po-najczestszych-pytaniach-medycznych-dotyczacych-bankowania-komorek-macierzystych-krwi-pepowinowej.pdf+&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.pbkm.pl/komorki-macierzyste/komorki-macierzyste-i-krew-pepowinowa

Najnowsze

Leave a Comment