Masaż shantala – na czym polega i dla kogo jest dedykowany?

Masaż shantala - na czym polega i dla kogo jest dedykowany?

Większość technik masażu wywodzi się z technik starożytnych, modyfikowanych przez lata, wraz z rozwojem medycyny i odkryciami naukowymi. Pozytywne aspekty masażu ciała nie ograniczają się jedynie do celów relaksacyjnych, mają również wiele zastosowań zdrowotnych. Masaż shantala należy do obu wariantów masaży, as stosuje się go u dzieci, zarówno niemowląt, jak i tych starszych.

Dla kogo jest dedykowany masaż shantala?

Wśród pozytywnych efektów masażu wyróżnia się przede wszystkim pomoc w uregulowaniu snu dziecka, procesu trawienia czy zwiększenie odporności organizmu dziecka, poprzez stymulację układu hormonalnego. Dodatkowo działa uspokajająco, wycisza i przyczynia się do zmniejszania stresu i zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Według niektórych badań pomaga także zapanować nad emocjami latorośli, przeciwdziałając atakom histerii. Kolejnym pozytywnym efektem masażu, jest zwiększenie świadomości własnego ciała, a także wzmaganie więzi między rodzicem a dzieckiem. Dodatkowe korzyści, tym razem odczuwalne przez rodzica wykonującego masaż, to lepsza możliwość zrozumienia potrzeb dziecka, a także sposobów, jakie dziecko stosuje, żeby te potrzeby komunikować. Zwiększa też pewność siebie rodzica, umacniając wiarę we własne umiejętności rodzicielskie, co może się także przyczyniać do łagodzenia czy nawet zapobiegania występowaniu depresji poporodowej u matek.

Osobą, która spopularyzowała tę technikę masażu, był francuski położnik, Leboyer. Technika wywodzi się jednak z Indii.

Na czym polega masaż shantala?

Przed przystąpieniem do wykonywania masażu shantala dziecko musi być odpowiednio przygotowane. Niewskazane jest stosowanie masażu bezpośrednio po nakarmieniu dziecka. Do masażu można wykorzystać olejki, jednak przed nałożeniem ich na skórę dziecka warto wykonać próbę uczuleniową na dłoni dziecka. Wśród polecanych w Indiach olejów wyróżnia się olej musztardowy i kokosowy. Przed nałożeniem oleju na skórę dziecka, należy go wcześniej rozgrzać w dłoniach, poprzez pocieranie. Istotne są także warunki panujące w pomieszczeniu, w którym masaż zostanie wykonany.

Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20°C. Pomieszczenie powinno być wyciszone i ograniczające możliwości rozproszenia dziecka. Dziecko może zostać położone na grubym kocu, karimacie albo na osobie przeprowadzającej masaż. W ostatnim przypadku osoba przeprowadzająca masaż musi siedzieć płasko na podłodze i ułożyć dziecko na swoich wyprostowanych nogach. Ważne jest pozostawienie stópek dziecka w kontakcie dotykowym z brzuchem matki lub ojca.

Ile razy wykonywać masaż shantala ?

Masaż można wykonywać 3-4 razy w tygodniu, rano lub wieczorem, przez około 5 do 10 minut. Masaż polega na kolistych, rytmicznych ruchach palców po ciele dziecka, zaczynając od obu stron klatki piersiowej, przez boki w kierunku podbrzusza. Następnie, równie kolistymi i pewnymi ruchami rozmasować należy krzyż i kręgosłup dziecka, przechodząc powoli do jego rąk i dłoni, bez pominięcia palców. Podobnie wykonuje się masaż nóg podrostka.

W trakcie masażu niezbędne jest obserwowanie reakcji dziecka, należy go przerwać, jeśli pojawią się u niego oznaki zniechęcenia lub jeśli wyda się niespokojne i rozdrażnione. Komfort i przyjemność są kluczową sprawą przy wykonywaniu masażu. Po jego zakończeniu warto przygotować dziecku relaksującą kąpiel.

Najnowsze

Leave a Comment