Nowoczesny plac zabaw – czym przekonać do niego malucha?

Nowoczesny plac zabaw – czym przekonać do niego malucha

Dziecięca siłownia pod chmurką powinna zawierać różnorodne elementy, które zapewnią maluchom pełną aktywność ruchową i pole do popisu ich kreatywności. Przyjazne miejsce powinno zachęcać do ruchu, ale też gwarantować pełne bezpieczeństwo. Czym jeszcze powinien wyróżniać się nowoczesny plac zabaw?

Dobrze wyposażony ogród do zabaw powinien jednoczyć nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dlatego nowoczesne place do zabaw prezentują takie stanowiska, które pomagają wzmocnić kondycję osobom starszym, a dzieciom zapewniają rozwój umiejętności fizycznych, psychicznych i społecznych. Koordynacja ruchowa jest dla malucha najważniejsza, dlatego wybieraj sprawdzone i urozmaicone miejsca, które idealnie wpisują się w potrzeby Twoje i Twojego dziecka.

Nowoczesny plac zabaw pod lupą

Zabawa i rozwój – to najważniejsze cechy, jakie nowoczesny plac zabaw gwarantuje swoim użytkownikom. Co powinien jeszcze uwzględniać i jakie stanowiska eksponować w swoim wyposażeniu?

  • Huśtawki – są lubianym przez dzieci elementem i doskonały sposobem na rozwijanie ich równowagi oraz koordynacji ruchowej.
  • Zjeżdżalnie – to sprzęty poprawiające równowagę, motorykę oraz pokazujące maluchowi pierwsze zasady aerodynamiki.
  • Ścianki wspinaczkowe – takie narzędzia rozwijają siłę, wzmacniają mięśnie, poprawią chwyt oraz koordynację ruchową. Pożądane są różne kształty i wysokości, by małe szkraby mogły stopniowo rozwijać swoje umiejętności wspinaczkowe.
  • Trampolina – to coraz popularniejszy element placów zabaw, pozwalający na rozwijanie nie tylko dziecięcej koordynacji, balansu i siły, ale także gwarantujący dużo odczuć sensorycznych poprzez pobudzenie układu wzrokowego. Dodatkowo skoki to doskonały trening planowania i kontroli motorycznej.
  • Płyty sensoryczne – są ciekawym elementem, które za pomocą różnorodnych struktur, dźwięków i kolorów pozwalają zebrać dziecku informacje z otoczenia pozyskane za pomocą oczu, dłoni i uszu oraz przetworzyć je na własny sposób, rozwijając swój układ nerwowy i wrażliwość.
  • Miejsca zabaw interaktywnych – nowoczesne place zabaw powinny zawierać także ekrany dotykowe czy interaktywne makiety, które angażują dzieci w edukacyjne zabawy i gry.

Wartość każdej siłowni zewnętrznej dla dzieci podnoszą także drabinki i drążki, równoważnie, domki zabaw oraz edukacyjne ścieżki z opisami. Oczywiście nie może też zabraknąć piaskownicy, w której maluchy uczą się współpracy z innymi oraz dostarczają sobie wiele wrażeń sensorycznych.

Bezpieczeństwo nowoczesnego placu zabaw dla dzieci

Zewnętrzne miejsca zabaw powinny spełniać absolutnie wszystkie normy, a każde zamontowane urządzenie mieć niezbędne atesty i certyfikaty. Bardzo ważny jest również wybór i montaż odpowiedniej nawierzchni. Bezpieczne podłoże musi amortyzować ewentualne upadki. Do najczęściej stosowanych zalicza się płytki gumowe i maty przerostowe.

Nowoczesny plac zabaw jest tak przemyślany, że redukuje ryzyko zakleszczenia się części ciała dziecka podczas zabawy na wybranym urządzeniu. Ponadto sprzęt powinien być wytrzymały oraz gwarantować pełną stabilność. Ważny jest brak ostrych krawędzi oraz wytyczone odpowiednie strefy bezpieczeństwa wokół urządzeń.

Nowoczesny plac zabaw powinien zawierać różnorodne elementy, które zapewnią dzieciom pełne spektrum aktywności i kreatywności. Powinien być także bezpieczny i przystosowany do potrzeb maluchów w każdym wieku, mających różny stopień umiejętnościach ruchowych.

Najnowsze

Leave a Comment