Pierwszy rok życia dziecka: schematy żywieniowe

Pierwszy rok życia dziecka schematy żywieniowe

Dla wielu rodziców często największe wyzwanie stanowią schematy żywieniowe, które są niezwykle ważne szczególnie w pierwszym roku życia niemowląt. To, jakich składników odżywczych wówczas dostarczamy dziecku, wpływa na wiele czynników w tym także na odporność.

Najlepszym rozwiązaniem jest  oczywiście karmienie piersią. Jednak coraz częściej wiele mam boryka się z tak zwanym kryzysem laktacyjnym, który wpływa na to, że do codziennej diety maleństwa, warto wprowadzić dodatkowe posiłki. Od kiedy warto wprowadzać posiłki bezmleczne? Czy soki w szóstym miesiącu życia to dobry pomysł? Które mleko następne wybrać? Z pewnością te i wiele innych dylematów towarzyszy rodzicom. Z tego powodu, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, o jakich schematach żywieniowych, warto pamiętać w pierwszym roku życia dziecka. 

Karmienie piersią czy butelką?

Odnosząc się do wielu profesjonalnych artykułów (jak na przykład tego poradnika na temat schematu żywienia niemowląt w 1 roku życia), czy też zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), należy wskazać, że niemowlę powinno być karmione piersią do końca 6. miesiąca życia.

Schemat żywienia po 4. – 6. miesiącu

W pierwszych miesiącach życia jedynym i wystarczającym pokarmem dla dziecka jest mleko. Jednak po skończeniu 4.-6. miesięcy należy zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Można przy tym wspomóc się schematem proponowanym przez HiPP i wskazówkami dotyczącymi rozszerzania diety.

Na początku mogą być to słoiczki warzywne jak na przykład: Pierwsza marchewka, Młoda marchew z ziemniakami, czy Dynia z ziemniakami. Po wprowadzeniu takich przecierów czas pomyśleć o owocach. Pierwsze jabłka czy Gruszki Williamsa to słoiczki, które można już zacząć podawać od 5. miesiąca. 

W 6.-7. miesiącu możemy pozwolić sobie na większą swobodę i oprócz warzyw i owoców podawać dziecku słoiczki z „daniami obiadowymi”, czyli zawierających ważny składnik – lekkostrawne mięso. W tym czasie możemy również wprowadzić mleko następne

W dalszej kolejności warto zacząć podawać także kaszki mleczne lub bezmleczne, które nie tylko dostarczają składników odżywczych, ale również sprawiają, że dziecko czuje się najedzone. Istnieje wiele rodzajów produktów dla niemowląt, dlatego możemy dobierać je względem predyspozycji dziecka.

Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, istotne jest, aby sięgać po produkty producentów, którzy dbają o dostarczenie maluszkom jak najlepszych składników.  Dla przykładu firma HiPP używa do swojej żywności surowców z gospodarstw ekologicznych, a do mleka dodaje dobroczynne bakterie kwasu mlekowego.

Najnowsze

Leave a Comment