Trzy kolekcjonerskie hobby, które którymi warto się zainteresować. Sprawdź!

Trzy kolekcjonerskie hobby, które którymi warto się zainteresować. Sprawdź!

Praca przy biurku bywa nużąca. Dlatego po powrocie do domu każdy chciałby zająć się czymś zupełnie innym. Warto zatem poszukać dla siebie interesującego hobby, które pozwoli zajmująco spędzić czas wolny i zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Doskonałym pomysłem może być kolekcjonerstwo.

Numizmatyka

Zanim srebrne i złote monety stały się dominującym środkiem płatniczym, na terenach polskich obowiązywał handel wymienny. Pierwsze metalowe, okrągłe pieniądze powstały na przełomie X i XI wieku. Od tamtego czasu polskie mennictwo nieustannie się rozwijało. Interesujące numizmatyczne okazy mogą jednak pochodzić ze wszystkich zakątków świata. To sprawia, że zbieranie monet to zajęcie, które nie znudzi się przez lata. Oryginalne okazy do swojej kolekcji można pozyskać m. in. korzystając ze strony internetowej Skarbnicy Narodowej.

Filatelistyka

Ludzie, którzy nie chcą kolekcjonować złotych monet, mogą zając się zbieraniem znaczków pocztowych. Pierwszy polski druk akcydensowy został zaprojektowany w styczniu 1860 roku. Jego wartość wynosiła dziesięć kopiejek. Archiwa filatelistyczne podają, że znaczek został sprzedany na licytacji w Domu Aukcyjnym Christopha Gaertnera w 2018 roku za ponad 40 tysięcy dolarów. Najdroższy polski akcydens to niebieska dziesięciokoronówka krakowskiego wydania. Znaczek pocztowy znajdował się w obiegu za czasów panowania C.K. Austrii. Umieszczono na nim sygnaturę Poczty Polskiej. W 2009 roku sprzedano go na nowojorskiej licytacji za kwotę 55 tysięcy dolarów.

Coś dla miłośników rocka

Rzadkie i kolekcjonerskie gitary są nie tylko ciekawe, ale i drogie. Za oryginalny wyrób Gibsona trzeba zapłacić kwotę, będącą równowartością ceny sportowego samochodu. Gitara Jerry’ego Garcii z zespołu Graeteful Dead została sprzedana za 950 tysięcy dolarów. Czarny Fender Stratocaster Erica Claptona wart jest 959 tysięcy dolarów, a Gibson Flying V Alberta Kinga ponad 3 miliony złotych. Ceny gitar zniewalają, ale kolekcjonerzy podkreślają, że historia ukryta w dźwiękach strun jest bezcenna.

Ulubione hobby może być sposobem na urozmaicenie codziennej rutyny, oderwanie się od zmartwień, poznawanie świata i nowych ludzi. Życie ma się tylko jedno i warto cieszyć się nim każdego dnia, realizując swoje największe pasje. 

Najnowsze

Leave a Comment