Uzależnienie od YouTube. Jak zwalczyć uzależnienie od YouTube u dziecka?

Uzależnienie od YouTube

YouTube jest popularną platformą, oferującą ogromne możliwości – podobnie jak i cały internet. Zawiera wiele ciekawych i nierzadko również edukacyjnych treści. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nadmierne przeglądanie tej platformy może prowadzić do uzależnienia. Co zrobić w sytuacji, w której będzie dotyczyć to Twojego dziecka?

Jak rozpoznać uzależnienie u dziecka?

Objawy uzależnienia od YouTube wcale nie muszą być takie oczywiste. Tak naprawdę w każdym przypadku te objawy są inne. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • oglądanie platformy YouTube znacznie dłużej, niż początkowo założono,
  • wyraźne poddenerwowanie lub obniżenie nastroju w sytuacji, w której rodzic chce wyłączyć filmik lub zapowiada, że niedługo trzeba będzie skończyć,
  • okłamywanie rodziców oraz innych bliskich osób w sprawie tego, ile czasu spędziło się na YouTube czy też w celu ukrycia prawdziwych rozmiarów zaangażowania w używanie tej platformy,
  • traktowanie treści na YouTube jako ucieczki od problemów i zmartwień, a także jako sposobu na poprawę humoru i samopoczucia,
  • silne przeżywanie tego, co zobaczyło się na tej platformie, bardzo mocne zabsorbowanie internetem, planowanie kolejnych sesji, opowiadanie innym z ekscytacją o tym, co się zobaczyło,
  • rezygnacja z innych, lubianych dotychczas aktywności na rzecz filmików na platformie YouTube – mogą to być zabawy z rówieśnikami czy pasjonujące zajęcia.

Uzależnienie, zwłaszcza na późniejszym etapie, może zdecydowanie dezorganizować życie codzienne nie tylko dziecka, ale również całej rodziny. W dłuższej perspektywie może zaburzać jego rozwój emocjonalno-społeczny oraz intelektualny.

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia odnośnie uzależnienia Twojego dziecka od internetu, idealnym rozwiązaniem będzie terapia uzależnieńPsycholog dziecięcy Warszawa pomoże Twojemu dziecku zrozumieć ten problem oraz małymi krokami go zwalczyć.

Jakie mogą być skutki takiego uzależnienia?

Uzależnienie od YouTube może nieść za sobą wiele poważnych skutków, jednak są one zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania tego uzależnienia. Oto najczęściej spotykane konsekwencje:

  • unikanie kontaktów z bliskimi, w tym również z rówieśnikami oraz izolowanie się,
  • zaniedbywanie obowiązków, w tym chodzenia do szkoły czy wykonywania zadań domowych,
  • problemy z zasypianiem,
  • nadpobudliwość,
  • pogorszenie nastroju, które jest szczególnie widoczne w sytuacji, w której dziecko nie ma dostępu do źródła swojego uzależnienia,
  • pojawienie się objawów charakterystycznych dla chorób psychicznych, a w dłuższej perspektywie także pojawienie się tych chorób – mowa tu o depresji, stanach lękowych czy fobii społecznej,
  • bóle w okolicy szyi, pleców, ramion – wynikające z osiągania ciągle tej samej pozycji do oglądania filmików na platformie YouTube.

Jak postępować z uzależnieniem u dziecka?

Pierwszym i podstawowym krokiem do pozbycia się problemu jest zapisanie dziecka na terapię uzależnień. Profesjonalna pomoc psychologiczna ma największe znaczenie w wyjściu z tego problemu.

Jeśli z kolei chodzi o to, co Ty jako rodzic możesz zrobić dla swojego dziecka – to przede wszystkim przestać obwiniać. Częstym mechanizmem ze strony rodziców są pretensje w kierunku dziecka. Krzyk niestety niewiele w tej sytuacji zmieni. Musisz zrozumieć ten problem i traktować uzależnienie Twojego dziecka jako chorobę, a nie brak szacunku w Twoim kierunku.

Aby pomóc dziecku z uzależnieniem, przede wszystkim powinieneś z nim jak najwięcej rozmawiać. Wymiana zdań oraz ciepłe słowa sprawią, że dziecko poczuje się wspierane i rozumiane. Przy rozmowie nie proś dziecka, aby przestało oglądać YouTube. Zaoferuj mu swoje wsparcie i powiedz, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Kiedy Twoja pociecha zrozumie problem i poczuje się wspierana przez rodziców, możecie wspólnie ustalić sposób i czas korzystania z YouTube. Niech na początku nie będą to duże ograniczenia, ponieważ takie mogą powodować niepotrzebną frustrację i pogorszone samopoczucie.

Najnowsze

Leave a Comment