Zabawki kreatywne – odkrywanie zdolności dziecka

Zabawki kreatywne - odkrywanie zdolności dziecka

Najmłodsi uwielbiają zabawki. Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawy. Rola zabawek w życiu dziecka jest olbrzymia- to dzięki im nasze pociechy poznają świat, uczą się relacji społecznych i wyrażania emocji, nie nudzą się i poznają rówieśników. Dzieci są najszczęśliwsze, kiedy mogą się beztrosko bawić. Rodzic staje przed poważnym dylematem – jakie zabawki kupić?

Kreatywne dzieci

Prawdą jest, że dziecko przez zabawę poznaje świat, uczy się i rozwija zainteresowania oraz zdolności manualne, współpracuje z innymi, poznaje swoje talenty i wykazuje kreatywność. Małe dziecko lubi bawić się z rodzicami, więc warto wykorzystać ten czas na zabawę i budowanie relacji.  Dzięki zabawie można utrwalać umiejętności, które dziecko zdobyło w przedszkolu lub szkole. Warto wybierać zabawki kreatywne, to znaczy takie, które  stymulują myślenie dziecka i zachęcają  go do inwencji twórczej.  Cechują się pomysłowością i oryginalnością.  Zabawki kreatywne skupiają się zdolnościach manualnych, uczą  cierpliwości, rozwijają spostrzegawczość, wykorzystują twórczą energię.

Codzienne zabawki kreatywne

 W zasadzie każda zabawka może być kreatywną -od prostego ołówka po bardzo skomplikowane roboty. Inaczej mówiąc zabawki kreatywne – to przedmioty przeznaczone do zabawy, które aktywują kilka zmysłów, wymagają pomysłowości i umożliwiają zabawę w sposób wybrany przez dziecko. Zabawkami kreatywnymi nie są przedmioty, w których trzeba nacisnąć jedynie jakiś guziczek i można jedynie usłyszeć głośny dźwięk.  W roli zabawek kreatywnych dzieci używają także rzeczy używanych codziennie, np.: patyków, łyżek drewnianych, papierowych talerzyków/kubków/pudełek, a nawet pozostałości po rolce papieru toaletowego. Rodzice dzieci między 1 a 6 rokiem życia muszą uważać, aby zabawką nie stały się :sól, cukier, kosmetyki, czy groch.  Mogą być rzeczy pomocne w tworzeniu zabawek, ale pod okiem rodziców.

Misie i przybory artystyczne

Najbardziej sprawdzonymi zabawkami kreatywnymi są: maty edukacyjne, wózki, kolejki, lalki, misie, klocki, samochody, figurki zwierząt, gry planszowe, puzzle, książeczki, kolorowanki (ćwiczenia rączki i spostrzegawczości), kuchenki, zestawy warsztatowe, artykuły artystyczne, mikroskopy, piłki, domki, instrumenty muzyczne i pluszowe maskotki, huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, hulajnogi, rowery i inny sprzęt sportowy. Polecane są niektóre roboty. Telefon komórkowy  i gry komputerowe nie są zabawkami kreatywnymi dla dzieci, a korzystanie z tych sprzętów powinno być ograniczone na rzecz ruchu lub zabaw artystycznych. Asortyment zabawek kreatywnych jest ogromny.  Wybór zabawki zależy od wieku dziecka, zainteresowań, a czasem wskazań zdrowotnych i celów edukacyjnych.

Najważniejsze jest to, aby kreatywne zabawki były zrobione z bezpiecznych materiałów, nie posiadały ostrych zakończeń ani małych części, którymi maluch mógłby się zadławić. Dziecko powinno mieć kilka rodzajów zabawek kreatywnych. Dzięki zabawie dziecko nabywa praktycznych i ważnych dla całego życia umiejętności oraz odkrywa swoje zdolności.

Najnowsze

Leave a Comment