Pedagogika Montessori – zasady i korzyści zastosowania w domu i szkole

Pedagogika Montessori - zasady i korzyści zastosowania w domu i szkole

Metod edukacji i wychowywania dzieci jest wiele, a ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się Montessori. Jej twórczyni to włoska lekarka Maria Montessori, a główny cel tej filozofii stanowi zapewnienie dziecku wszechstronnego rozwoju. W tym artykule omawiamy zasady Montessori oraz korzyści wynikające z jej stosowania zarówno w szkole, jak i w domu. Zapraszamy do lektury.

Na czym polega ogólna koncepcja Montessori?

Pedagogika Montessori zakłada holistyczne podejście do edukowania dziecka. Aby uzyskać możliwie najlepsze efekty, konieczne jest wspieranie rozwoju malucha w każdym obszarze. Należy mieć na uwadze, że wszelkie działania, których celem jest aktywizowanie dziecka mają dawać mu prawo wyboru, szanować jego wolność, a także pielęgnować w nim poczucie indywidualności. Maluch powinien korzystać z rozmaitych pomocy dydaktycznych, jednak równie istotne jest zadbanie o jego prawidłowe wychowanie społeczne, emocjonalne, sportowe czy muzyczne. Więcej na temat tej niezwykle skutecznej metody można przeczytać tu: https://www.go-montessori.pl/montessori, do czego zachęcamy.

Pedagogika Montessori w szkole

Ze względu na rosnącą popularność filozofii Marii Montessori, na rynku powstaje coraz więcej placówek edukacyjnych działających w jej nurcie. Nierzadko są to żłobki, przedszkola i szkoły, które dodatkowo są przyjazne środowisku naturalnemu, a dzieci uczą się w nich, jak żyć w zgodzie z naszą planetą. Godne polecenia eko przedszkole to Go Montessori w Warszawie. Informacje na temat założeń edukacyjnych placówki, dostępne są tu: go-montessori.pl/ekologia.

Wracając jednak do tematu szkoły w nurcie Montessori, to w tego typu miejscu uczniowie, do pewnego stopnia, samodzielnie wyznaczają kierunek swojej edukacji. To pozwala im na skupianie się na tym, co naprawdę lubią. Takie działania sprawiają, że nauka staje się dla nich niezwykle ciekawym i satysfakcjonującym wyzwaniem. Oczywiście nad wszystkim sprawuje pieczę nauczyciel, który pilnuje, aby dzieci nie skupiały się wyłącznie na jednych zajęciach kosztem drugich. Jeśli tak się dzieje, towarzyszy im w racjonalnym wyborze zajęć, rozpisaniu czasu w specjalnym planowniku i kolejno rozliczeniu się z realizacji ustalonych zadań.

Pedagogika Montessori w domu

Metoda Montessori może być również stosowana w domu. Jej filarem jest obserwowanie dziecka i traktowanie go w sposób indywidualny. Filozofia Marii Montessori zakłada, że dzieci powinny rozwijać się zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami oraz podejmować wyłącznie te wyzwania, na które są gotowe. Ważne, aby rodzic nie narzucał dziecku kierunku jego działań, a współpracował z nim w procesie wychowawczym i kierował na odpowiednie tory. To pozwala na ukształtowanie się mądrego i ciekawego świata człowieka. W metodzie Montessori istotne jest również świadome żywienie dzieci. Na ten temat więcej można przeczytać pod adresem: https://www.go-montessori.pl/swiadome-zywienie. Filozofia ta ma na celu zapewnienie dziecku wszechstronnego rozwoju, uczynienie go świadomym swoich potrzeb człowiekiem, który zna swoją wartość i realizuje się w każdej sferze życia. 

Najnowsze

Leave a Comment