Co jest niezbędne, żeby rano powitała Cię radosna i uśmiechnięta buzia Twojego niemowlaka? Przespana, spokojna i… sucha noc! Niestety, mokra pieluszka skutecznie zmniejsza komfort snu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Czy w związku z tym warto korzystać ze specjalnych pieluszek na noc? A może to tylko kolejny chwyt marketingowy i potrzeba wykreowana przez producentów pieluch? Wyjaśniamy!
Co się dzieje w organizmie malucha, który śpi?
Okazuje się, że nocne spanie to umiejętność, którą Twoje dziecko musi opanować – jednak kiedy już mu się to uda, może przespać za jednym zamachem nawet 12 godzin. W tym czasie mózg porządkuje zebranie w ciągu dnia, tworzą się liczne nowe połączenia nerwowe, wytwarzany jest hormon wzrostu, a układ odpornościowy „rozpracowuje” mikroby i wirusy.
Układ moczowy i wydalniczy Twojej pociechy też wcale nie próżnują! Co ciekawe, w artykule dla portalu mamotoja.pl psycholog dziecięca Marta Żysko-Pałuba wyjaśniła, że „w czasie nocnych godzin maluch produkuje mocz, którego ilość odpowiada 2-3 butelkom mleka”[1]. O ile więc w ciągu dnia na jedną pieluchę przypada ok. 150 ml moczu (zmiana średnio co 4 godziny), to w nocy pojemność ta wzrasta nawet do 240 ml na pieluchę.
Maleńki organizm żywo reaguje na wszelkie niedogodności – za wysoką lub za niską temperaturę, głód czy pojawienie się wilgoci na skórze. Maluch w żadnym razie nie może leżeć w mokrej pieluszce! Dlaczego? Ponieważ nie tylko znacznie obniża to komfort jego snu i może spowodować wybudzenie, ale także grozi podrażnieniami, odparzeniami i infekcjami.
Jak sobie z tym poradzić? Wielu rodziców niechętnie zmienia dziecku pieluszkę w nocy, zwłaszcza jeśli nie jest to czynność towarzysząca karmieniu i przerwie w nocnym odpoczynku niemowlaka. Często wychodzi więc na to, że maluszek spędza w jednej pieluszce 12 godzin, a od jej jakości i chłonności zależy, czy wyjdzie to dziecku na zdrowie.
Czym się różnią pieluchy na noc od tych „normalnych”?
Producenci pieluch starają się, jak mogą, żeby tworzyć pieluchy odpowiadające potrzebom niemowląt i ich opiekunów. Czym zazwyczaj wyróżniają się tzw. pieluchy na noc?
- Zwiększona warstwa absorpcyjna. Wkład chłonny w pieluchach na noc jest zazwyczaj po prostu większy, dzięki czemu może zatrzymać większą porcję siusiu. W niektórych pieluszkach stosuje się też bardziej zaawansowane technologicznie wkłady, np. zbudowane z mikroperełek.
- Kanaliki rozprowadzające równomiernie wilgoć. Specjalne rowki nie tylko trzymają mocz z dala od skóry dziecka, ale także pozwalają na efektywniejsze działanie całego wkładu chłonnego.
- Wskaźnik wilgotności. Czasami nie ma wyjścia – dziecko nasiusia do pieluchy tak dużo, że trzeba ją zmienić. Odpowiedni wskaźnik ułatwia rodzicom sprawdzenie, czy nadszedł już moment na przewijanie.
Oprócz tego pieluchy na noc powinny spełniać ogólne standardy dobrych pieluch, czyli być:
- wykonane z przewiewnych, oddychających i miękkich materiałów,
- pozbawione niebezpiecznych lub toksycznych substancji (np. dioksyn albo uczulających składników zapachowych),
- elastyczne,
- dobrze przylegające do ciała (dodatkowo zapobiega to przeciekaniu), a przy tym nie krępujące ruchów ani nie wpijające się w skórę.
Poza tym wielu rodziców decyduje się na zakładanie maluchom na noc pieluchomajtek lub tzw. pantsów. Ponieważ w razie potrzeby można je szybko zdjąć (wystarczy rozerwać boczki) i założyć (tak samo jak klasyczne majtki).
Kiedy trzeba zmienić pieluchę w nocy?
Pieluszki na noc są tak zaprojektowane, że zazwyczaj radzą sobie z pochłanianiem nocnej porcji siusiu i utrzymują skórę w suchości. Jednak prof. dr hab. med. Jacek Grygalewicz wyjaśnia, że „zbyt długie przetrzymywanie niemowlęcia w pieluszce napęczniałej od moczu”[2] prowadzi do podrażnień, stanów zapalnych i zakażeń skóry pośladków i krocza. Rodzice powinni więc kierować się rozsądkiem i w razie potrzeby dostosować do sytuacji, zamiast zawierzać całkowicie zapewnieniom producenta, że jedna pielucha da radę” przez całą noc.
Nie da się też uniknąć zmiany pieluchy, jeśli malec zrobi kupę. Cytowany już pediatra ciągnie dalej: „Stolec zawiera soki trawienne i ma kwaśny odczyn, dlatego szybko doprowadza do uszkodzenia delikatnej skóry niemowlęcia i wywołuje jej zapalenie („odparzenie”)”[2].
Cytaty:
[1] https://mamotoja.pl/male-dziecko/sen/dlaczego-sen-jest-wazny-dla-rozwoju-dziecka-20458-r1/. [dostęp online: 18.07.2023].
[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52311,pieluszki. [dostęp online: 18.07.2023].
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52305,w-jaki-sposob-nalezy-pielegnowac-skore-okolicy-pieluszkowej. [dostęp online: 18.07.2023].
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52311,pieluszki. [dostęp online: 18.07.2023].