Pranie ubranek dziecięcych – jak i w czym prać ubranka noworodka?

Pranie ubranek dziecięcych – jak i w czym prać ubranka noworodka

Pranie i prasowanie niemowlęcych ubranek tak naprawdę nie jest zadaniem trudnym. Jednak jeszcze przed porodem warto posiąść pewną dawkę wiedzy, tak by później nie zaszkodzić delikatnej skórze naszego noworodka. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Ciebie poradnik na temat prania ubranek dziecięcych, w którym zgromadziliśmy wszystkie porady ekspertów. Dowiesz się z niego, jakie środki do prania możesz stosować, jaka temperatura prania będzie najlepsza, z jakiego programu do prania korzystać, jak prasować i jak sterylizować dziecięcą odzież.

Pierwsze pranie – co musisz wiedzieć?

Podczas gdy najczęściej nasze własne ubrania pierzemy w 40 stopniach, dla ubranek dziecięcych to stanowczo za niska temperatura. Niemowlęce śpiochy zaleca się prać w minimum 60 °C – wtedy pozbędziemy się z nich większości bakterii. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, co potwierdzają dermatolodzy, jest pranie w 90 °C. Z biegiem czasu oczywiście temperaturę prania możemy stopniowo obniżać. Pamiętajmy też, żeby zawsze wyprać nowe ubranka, zanim jeszcze założymy je niemowlakowi po raz pierwszy. Nigdy nie wiadomo, jakie zarazki i szkodliwe środki mogą znajdować się na nowo zakupionej tkaninie.

W czym prać dziecięce ubranka?

Pranie w zwykłym proszku może nie być najlepszym pomysłem, tym bardziej że na tynku znajdziesz masę odpowiedniejszych specyfików. Spośród dedykowanych środków do prania ubrań niemowlęcych, wybieraj raczej płyny. Podczas prania w pralce zostaną one dokładniej wypłukane. Istnieje więc znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że podrażnią delikatną skórę noworodka. Płyn do prania dla dzieci jest zatem dużo bezpieczniejszą opcją, niż nawet dedykowany proszek.

Prasowanie – czy to konieczne?

Mało kto z nas lubi prasowanie, jednak w tym wypadku bez tej czynności ani rusz. Prasowanie to kolejny krok w sterylizacji ubranek dla noworodka, dlatego nie możemy go omijać. Rozgrzane żelazko czy generator pary skutecznie pozbędą się z nich groźnych drobnoustrojów. Ważne jest, by prasować również ręczniki, pościel, śliniaki czy pieluchy tetrowe, a zatem wszystkie tekstylia, które wchodzą w kontakt ze skórą naszego maluszka.

Ekologiczna alternatywa

W drogeriach i sklepach z produktami dla dzieci – obok znanych nam marek – znajdziemy również ekologiczne środki do prania. Czy warto z nich korzystać? Kosmetolodzy z reguły na tak postawione pytanie mają jedną odpowiedź: „to zależy”. Jeżeli – jako eco mama – wybierać rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić płyn organiczny, kiedy jednak Twój maluch dobrze reaguje na zwykłe środki piorące dedykowane dla niemowląt, możesz śmiało korzystać z tej tańszej opcji.

Pralka przyjazna dziecku

Z całą pewnością całą procedurę prania dziecięcych ubranek może ułatwić Ci odpowiednio dobrana pralka. Dobrze jest więc – jeżeli spodziewasz się potomstwa lub planujesz je w przyszłości – pomyśleć o tym już na etapie zakupu sprzętu AGD. Na rynku znajdziesz bowiem pralki wyposażone w specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Cykl prania został w nich odpowiednio zaprojektowany tak, by pranie odbywało się w wysokiej temperaturze, trwało odpowiednio długo, a ubranka zostały dokładnie wypłukane.

Najnowsze

Leave a Comment